ECO4 U03-2 MERCATS I EMPRESA

Costos i ingresos

Aquesta taula indica les despeses principals del negoci de elaboració i venda
d’entrepans de tonyina per intolerants a la lactosa d’en Guillem Peraplana Peraplana.
Actualment el negoci el porta un treballador, en Ataulfo, i factura al voltant d’un miler
d’entrepans setmanals, que es venen a un preu de 3€.


En Guillem Peraplana Peraplana,
famós entrepanaire

1. A la taula adjunta tens els ingressos i costos actuals del negoci. Calcula com
variaria el seu resultat si aconseguís doblar la producció (vigila, perquè alguns
costos son fixos i d’altres variables!) Quan ho tinguis, enganxa la taula a un nou
post al teu bloc.



Cost setmanal
(1.000 entrepans)
Cost setmanal (2.000 entrepans)
Tipus de cost
Pa
100 €
200 €
Variable
Lloguer del local
450 €
450 €
Fix
Tonyina
400 €
800 €
Variable
Neteja diària
50 €
50 €
Fix
Bossetes de paper (1 per entrepà)
50 €
100 €
Variable
Salari treballat
800 €
800 €
Fix
Electricitat
30 €
30 €
Fix
TOTAL DESPESES
1.880 €
2.430 €

TOTAL INGRESSOS
3.000 €
6.000 €

2. Quant li costa al Guillem, en promig, produir UN entrepà quan en produeix 1.000? I
quan en produeix 2.000?



3. Com podríem mesurar la productivitat d’en Ataulfo? Calcula aquesta productivitat
per quan produeix 1.000 entrepans i quan produeix 2.000.

Comentarios

Entradas populares de este blog

ECO4 U07-2 ELS DINERS I LES SEVES FORMES

ECO4 U10-1 ELS COMPTES DE L’ESTAT

ECO4 U07-1 ELS DINERS I LES SEVES FORMES